HAKKIMIZDA KAYIT SORGULAMA HIZLI ERİŞİM YARDIM - DESTEK

İlişkilendirme(Yetkilendirme) Formu

25 Mayıs 2003 tarihinden itibaren alan adları sahipliğinin güvenliğini esas alan, kullanışlı, web-tabanlı elektronik bir sisteme geçiş yapılmıştır (https://www.nic.tr). Bu geçiş sırasında, tasarlanan ve kurulan sistemin bir gereği olarak, ilgili alan adını elektronik olarak yönetmek için "idari", "teknik" ve "mali" sorumluların ilişkilendirilmelerin elektronik ortamda yapılması zorunludur. Tahsisi, eski sistem aracılığı ile gerçekleştirmiş olan alan adı sahiplerinin, alan adları ile ilgili herhangi bir işlem yapmaları mümkün değildir.

Sorumlu Yetkilendirme

Öncelikle, yeni sistemimizden yeni sorumlu kodu ya da kodları (nichandle) almanız ve daha sonra, mevcut alan adı sahiplerinin aşağıda yer alan .doc ya da PDF formatında bulunan yetkilendirme formlarından birini doldurarak, sahibi bulundukları alan adlarının idari, teknik ve ödeme sorumlularını yeni sorumlu kodlarıyla yetkilendirmeleri gerekmektedir.

*Lütfen sorumlu yetkilendirme yaparken aşağıdaki bilgileri gözönünde bulundurunuz!

İdari sorumlu: Alan adı ile ilgili en geniş yetkiye sahip olup tüm işlem ve değişiklikleri gerçekleştirme hakkına sahiptir. Sahibi olduğu alan adını ".tr" Alan Adı Yönetimi karşısında temsil eder.Teknik sorumlu ve ödeme sorumlusunu belirlemeye ve değiştirmeye yetkilidir. Ayrıca alan adının silinmesi söz konusu olduğunda da idari sorumlunun onayı gerekmektedir.

Ödeme sorumlusu : ödeme işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlü olan sorumludur. Ödemesi yapılan alan adlarının fatura bilgileri, ödeme sorumlusunun bilgileri doğrultusunda düzenlenir. Bu nedenle, faturaların hangi şekilde düzenlenmesi tercih ediliyorlarsa, ödeme sorumlu kodu bilgileri bu doğrultuda sisteme girilmelidir.

Teknik sorumlu: DNS sunucu değişikliği işlemlerini gerçekleştirebilen sorumludur.

İlişkilendirme işleminin tamamlanmasından sonra alan adınızla ilgili tüm işlemler atadığınız sorumlular tarafından yürütülecektir .


Sözü geçen formu doldururken lütfen aşağıdaki noktalara dikkat ediniz, aksi takdirde fomunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Lütfen form üzerinde eksik bilgi bırakmayınız.
  • Formu kuruluşunuzun antetli kağıdı üzerine yazdırmanız ya da doldurmanız gerekmektedir.
  • Lütfen kuruluş yetkilisinin ad/soyad bilgilerini girmeyi, kuruluş kaşesi basmayı ve imzalamayı unutmayınız.
  • Kuruluş adına yapılan başvurularda, başvuru sırasında yazılan kuruluş ünvanı ile form üzerine basılan kaşenin birebir aynı olması gerekmektedir. Aksi durumda, yapılan başvuru hatalı bilgi nedeni ile kabul edilmeyecektir.
  • Alan adı sahibinin kişi olması durumunda, formun elektronik ortamda doldurulup imzalanarak, ilgili kişinin kimlik fotokopisi ile birlikte tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
  • Formu tarafımıza elektronik ortamda, https://www.nic.tr adresinden web aracılığıyla ya da faks ile 0312-210-0066, 0312-210-0067 ve 0312-210-3333 numaralarından ulaştırabilirsiniz. (Not: WEB aracılığı ile yollanan formlar daha hızlı işlem görmektedir.)
  • Yanında (*) işareti bulunan alanların doldurulması zorunludur.
MS-Word (39K)
Adobe PDF (247)

sn:05036

.tr Alan Adı Tahsis Hizmeti, belirlenen tahsis ve gizlilik politikaları çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından verilmektedir.