En Çok Sorulan Sorular ve Yanıtları


Eski alan adıma ilişkin sorgulamaları nasıl yapabilirim?

İlişkilendirme işlemini tamamladıktan sonra eski alan adınıza ilişkin sorgulamayı "nic.tr"web sayfamızın "Sorgu/Rapor" menüsünde bulunan "Alan Adı Sorgulama", "Alan Adı Bazında Geçmiş Ödemeler" ve "Alan Adı İdari Kayıtları" linklerini kullanarak yapabilirsiniz.

Yeni hizmet vermeye başlayan "nic.tr" sistemimizde başvurusu ve tahsisi eski sistemden gerçekleştirilmiş olan, alan adları ile ilgili olarak sorumlu yetkilendirme(ilişkilendirme) yapmadan hiçbir işlemi yapılamaz. Bunun için öncelikle "nic.tr"web sayfasında, "Sorumlu İşlemleri" menüsünün altında bulunan "Sorumlu Kodu Başvurusu" seçeneğini kullanarak bir sorumlu kodu edinmeniz gerekmektedir.

Daha sonra "Yardım - Destek" menüsünün altında bulunan "Formlar" seçeneğinin altında .doc ve PDF formatında yer alan "Alan Adı İlişkilendirme(Yetkilendirme) Formu"nu doldurarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne göndermeniz gerekmektedir. Belge gönderme işlemi için; "Alan Adı İşlemleri" menüsünde yer alan "Belge Gönderme" bağını kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kullanılan sorumlu kodunun, belgesi gönderilen alan adı ile ilişkili olması zorunlu değildir. Ancak, formda alan adınızın idari, teknik ve ödeme sorumlularının sorumlu kodlarını da belirtmeniz gerekmektedir. Doldurduğunuz formu web aracılığıyla ya da 0312-210-0066, 0312-210-0067, 0312-2103333 numaralı fakslarla tarafımıza iletebilirsiniz. Web aracılığı ile gönderilen formlar daha hızlı işleme alınmaktadır.

İlişkilendirme işleminin tamamlanmasından sonra alan adınızla ilgili tüm işlemler atadığınız sorumlular tarafından yürütülecektir.Eski alan adımla yeni sorumlu kodumu nasıl ilişkilendirebilirim?

25 Mayıs 2003 tarihinden itibaren alan adları sahipliğinin güvenliğini esas alan, kullanışlı, web-tabanlı elektronik bir sisteme geçiş yapılmıştır (https://www.nic.tr). Bu geçiş sırasında, tasarlanan ve kurulan sistemin bir gereği olarak, ilgili alan adını elektronik olarak yönetmek için ?idari?, ?teknik? ve ?mali? sorumluların ilişkilendirilmelerin elektronik ortamda yapılması zorunludur. Tahsisi, eski sistem aracılığı ile gerçekleştirmiş olan alan adı sahiplerinin, alan adları ile ilgili herhangi bir işlem yapmaları mümkün değildir. Bunun için öncelikle "nic.tr"web sayfasında, "Sorumlu İşlemleri" menüsünün altında bulunan "Sorumlu Kodu Başvurusu" seçeneğini kullanarak bir sorumlu kodu edinmeniz gerekmektedir.

Daha sonra "Yardım - Destek" menüsünün altında bulunan "Formlar" seçeneğinin altında .doc ve PDF formatında yer alan "Alan Adı İlişkilendirme(Yetkilendirme) Formu"nu doldurarak ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne göndermeniz gerekmektedir. Belge gönderme işlemi için; "Alan Adı İşlemleri" menüsünde yer alan "Belge Gönderme" bağını kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kullanılan sorumlu kodunun, belgesi gönderilen alan adı ile ilişkili olması zorunlu değildir. Ancak, formda alan adınızın idari, teknik ve ödeme sorumlularının sorumlu kodlarını da belirtmeniz gerekmektedir. Doldurduğunuz formu web aracılığıyla ya da 0312-210-0066, 0312-210-0067, 0312-210-3333 numaralı fakslarla tarafımıza iletebilirsiniz. Web aracılığı ile gönderilen formlar daha hızlı işleme alınmaktadır.

İlişkilendirme işleminin tamamlanmasından sonra alan adınızla ilgili tüm işlemler atadığınız sorumlular tarafından yürütülecektir.Başvuru yaparken sorumlu kodu(SK) isteniyor. Bir SK aldım. İdari, teknik ve ödeme sorumlularını atarken bu sorumlu kodunu mu kullanayım, yeni bir SK mı almalıyım?

Alan adı sahibi kişi/kuruluş, başvurulan alan adının idari, teknik ve/veya ödeme sorumlusu olabileceği gibi, kendi belirleyeceği başka bir kişi ya da kuruluşu da yetkilendirebilir. Sahibi ya da idari sorumlusu olacağınız alan adının teknik ve ödeme sorumluluğunu kendiniz yürütecekseniz, almış olduğunuz sorumlu kodunu her üçü için de kullanabilirsiniz. Ancak, eğer alan adınızın idari, teknik ya da ödeme sorumlusu olarak başkalarını atayacaksanız, her bir farklı sorumlu için ayrı bir SK başvurusu yapmalı ve gerekli bölüme bu SK bilgilerini girmelisiniz. NIC-tr alan adı sisteminde tüm işlemler sorumlu kodu(nic-handle) ile yapılabildiği için alan adı sahibinin sorumlu kodu edinmeden yapabileceği tek işlem idari sorumlu değişikliğidir.Eski sistemden ya da test sisteminden aldığım sorumlu kodunu kullanamaz mıyım?

Hayır, kullanamazsınız. Çünkü eski DNS sisteminden ya da test sisteminden almış olduğunuz sorumlu kodları yeni NIC-tr sisteminde geçerli değildir. Lütfen "Sorumlu İşlemleri" menüsünde bulunan "Sorumlu Kodu Başvurusu" linkini kullanarak bir SK edininiz.

SK, ".tr" Alan Adı Yönetimi ile yapacağınız her türlü işlemde kullanacağınız bir anahtardır."xxx.tr" biçiminde bir alan adı alamaz mıyım?

Hayır, alamazsınız. Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA(Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan karar doğrultusunda "ikinci düzey alt alan adı modeli"ni benimsemiştir.sn:09006


Daha iyi bir sonuç elde etmek için tarayıcı olarak Netscape 6, Internet Explorer 5 ya da üzeri sürümleri tercih etmeniz önerilmektedir.